CNC Native
ve spolupráci s

Jak se

nenechat

vypéct?

Málokdo tráví svůj volný čas studováním nejnovějších zákonů a vyhlášek. Proto jsme pro vás připravili kuchařku receptů, jak vyzrát na bezpráví. Jak to všelijakým lumpům osladíte?

Recept č. 1

Vypečený
majitel bytu
Jana si po dlouhém hledání našla nájem, který jí vyhovoval. Měla z něj velkou radost. Po přestěhování si přivezla psa. Když to majitel zjistil, nadšení Jany se rozplynulo jako pára nad hrncem. Začal na ni křičet, aby si sbalila saky paky a se svým mopsem urychleně vypadla. Obhajovala se tím, že případné škody, které pes udělá, uhradí. To nepomohlo. Za několik dní jí u dveří přistála písemná výpověď a pokuta 20 tisíc korun za porušení smlouvy. Jana byla v šoku a nevěděla si rady.
Může majitel bytu svým nájemníkům zakázat domácí mazlíčky?
ANO
NE

Na tomhle vás majitel bytu neuvaří

Kouření

Zapálíte si občas doma relaxační cigaretku? Majiteli se to asi líbit nebude, vyhodit vás za to ale nemůže. „Kuřákům ale může zvýšit nájem. Jako důvody uvede vyšší opotřebení bytu nebo potenciálně hrozící požár,“
říká Mgr. Tomáš Smolík
z D.A.S. pojišťovny právní ochrany.

jako nájemce nemáte jen práva, ale i povinnosti? Třeba drobnou údržbu bytu do 1 000 Kč si musíte zaplatit sami.

Víte, že...

Trvalé bydliště

Na přihlášení trvalého bydliště se pronajímatele vůbec ptát nemusíte. Podle zákona stačí na úřadě ukázat platnou nájemní smlouvu. Jinak je to v případě, kdybyste chtěli mít v bytě i sídlo své firmy. Tady už souhlas potřebujete.

Recept č. 2

Následky útoku psa
Věra zbožňuje psy. Když nějakého vidí, hned si ho chce pohladit. Pokaždé se ale majitele zeptá, jestli to pejskovi nebude vadit. Stejně se zachovala i posledně. Roztomilý kukuč chlupáče se ale nečekaně změnil v dravou saň. Pokousaná Věra se nechala ošetřit a dalšího překvapení se dočkala od majitelky psa. Ta jí totiž odmítla uhradit kompenzaci za újmu na zdraví.

4 ingredience,
díky kterým si ukuchtíte kompenzaci

Zajděte k lékaři.

Není to důležité jen kvůli ošetření rány, ale zároveň jako důkazní materiál. Od doktora dostanete zprávu, ve které bude popsaný rozsah vašeho zranění.

Zjistěte, kdo je majitel psa.

Nejdřív získejte informaci, kdo se o psa v moment útoku staral a zároveň kdo je jeho majitelem. Od těchto osob chtějte jméno, příjmení, adresu a kontakt na ně. Pokud nebudou spolupracovat, zavolejte si na pomoc policii.

Požádejte o zprávu od veterináře.

Majitel musí vzít svého chlupáče na veterinu ihned po útoku. Zvěrolékař ho vyšetří, aby zjistil, jestli nemá třeba vzteklinu. Chtějte po majiteli kopii zprávy.

Dohodněte se na kompenzaci.

Když nebude vstřícný, můžete se obrátit na soud.

Co dělat, když cizí pes zaútočí na vašeho mazlíčka?

Hlavně se nehroutit! Potřebujete kontakt na majitele psa. Když není v dosahu, zavolejte hned městskou policii, která vám čtyřnohého útočníka odchytí. Když se to nepovede, zajděte na městský úřad a co nejlépe psa popište. Třeba ho už budou mít v evidenci. Váš mazlíček totiž nemusí být první, který to od něj schytal. Ideální bude, pokud psa stihnete vyfotit a vezmete si kontakt na případné svědky celé události.

„Po ošetření chtějte zprávu od veterináře. Majitel psa má zodpovědnost za škody, které jeho pes napáchá. Ať už jde o léčebné výlohy nebo třeba poškození majetku.“
říká Mgr. Tomáš Smolík
z
D.A.S. pojišťovny právní ochrany.

Recept č. 3

Prohnilý
e-shop
Martina je zapálená kuchařka. Proto si na e-shopu koupila hrnec, který zvládne snad úplně všechno. Po prvním vaření z ní nadšení ale opadlo. Část těsnění se totiž odchlípla. Reklamace proběhla bez problémů, e-shop Martině poslal nový hrnec. Problém se ale opakoval a Martina ho reklamovala znovu. Tentokrát ale už neúspěšně. Prodejce reklamaci zamítl. 

Na co máte právo, když má zboží vadu?

odstranění závady
(výměna, nebo oprava) ✅

sleva z kupní ceny ✅

odstoupení od smlouvy ✅

Někteří prodejci se snaží zákazníky uplatit dárkovými vouchery nebo slevami na další nákup. Neskočte jim na lep! Chtějte jednu ze tří zmíněných kompenzací.

když se vada u výrobku projeví do 12 měsíců, zákon to bere tak, že existovala už při převzetí? Reklamaci byste proto měli v tomto období vyřídit raz dva.

Víte, že…

Nepřišlo vám
zaplacené zboží? 

Pokud ho nedostanete ani po urgencích, nechte si vrátit peníze. Stačí si vzpomenout na způsob platby objednaného zboží.

Jak se nenechat uvařit, když jste zaplatili… 

Tak to jste v klidu.

kartou?
Spojte se s vydavatelem karty.
Reklamujte transakci kartou. Uveďte jako důvod nedodání zboží a doložte svůj nárok.
V ideálním případě budete mít za pár týdnů peníze zpátky.

S tímhle to bude horší. 

Požádejte e-shop písemně s dodejkou o okamžité vrácení peněz.
Když to s obchodem ani nehne, podejte civilní žalobu nebo trestní oznámení.
bankovním převodem?

Recept č. 4

Neprofesionální zubař
Vilmu trápila bolest zubů. Zkusila snad úplně všechno. Poslední záchranou měla být její zubařka. Ta svou práci ale odflákla. Nevyvrtala jí všechny kazy a ještě nasadila korunky, které nedoléhaly. Když se Vilma zkusila se zubařkou dohodnout po dobrém, odmítala cokoli řešit.

Co si zubař
nadrobí,
to si sní 

Nesedí vám zubní náhrada? Na rozdíl od plomb se cena korunek, můstků, implantátů nebo zubních protéz pohybuje v astronomických částkách. Když zubní náhrada dobře nedoléhá, praskne nebo se zlomí, můžete ji reklamovat. Na vypadlou zubní výplň to bohužel neplatí.

Na zubní náhrady se vztahuje záruční lhůta

24 měsíců

Pokud jde chybu napravit, měl by zubař udělat nápravu bezplatně, a to co nejdřív. Když bude lékař trvat na zaplacení nové zubní náhrady, podejte stížnost na Českou stomatologickou komoru. Ta ji vyšetří a zubaři doporučí nápravu. Zubař vás ale i tak může ignorovat.

Co dělat dál? 
Vraťte úder. Soud udělá za celým sporem sladkou tečku.

Stejně to udělala paní Vilma. Ta si na pomoc vzala právní pojišťovnu D.A.S., u které si platila pojištění právní ochrany. Případ se táhl celých 7 let. Součástí procesu bylo totiž složité dokazování. Nakonec vysoudila několik set tisíc. Bez zkušených právníků by se ale v téhle kaši plácala nejspíš ještě dnes.

Tým nezávislých právníků z D.A.S. zná všechny legislativní ingredience, díky kterým vám bude krýt záda.

✅ Postará se o znalecký posudek 
✅ Zajistí právní zastoupení u soudu
✅ Ušetří vám čas a nervy

A pokud soud náhodou přece jen prohrajete, soudní výlohy
do 1 000 000 Kč zaplatí D.A.S. za vás!